Ivan Kovačič in njegova Schwarzlose – Srečanja z Avtorji

26 junija 2024 @ 18:00 - 19:00

Predstavitev zadnje knjige goriškega zgodovinarja Vilija Prinčiča, in sicer »Ivan Kovačič in njegova Schwarzlose«, ki jo je letos izdala Založništvo tržaškega tiska (ZTT).

Knjiga opisuje vojno pot vojaka Ivana Kovačiča (1898-2001) iz Avč pri Kanalu, ki je, še ne 18-leten, kot avstro-ogrski vojak, vstopil v strelske jarke 1. svetovne vojne. Poveljstvo mu je namenilo vlogo mitraljezca. S svojo strojnico Schwarzlose je bil leta 1917 na položajih na Grmadi na Krasu, oktobra je sodeloval pri avstro-ogrskem in nemškem preboju pri Kobaridu, v letu 1918 pa ga najdemo na raznih bojiščih ob reki Piavi.

Kovačičeva zgodba se pridružuje številnim pripovedim vojakov, ki so na eni in drugi strani fronte trpeli v umazanih strelskih jarkih in kavernah, velikokrat pod žgočim soncem, včasih pod snegom in dežjem skoraj do pasu v vodi in blatu, stalno lačnih in žejnih. Vojak iz Avč je vse to doživel in je marsikateri dogodek znal slikovito opisati. Opisal je tudi dogajanje pred izbruhom vojne in pa obdobje, ki je sledilo strahoviti tragediji, ki je prizadela Primorsko. Imel je veliko srečo, da je vse te grozote preživel in jo v kasnejših letih zaupal nekaterim zgodovinarjem in raziskovalcem. Nabralo se je veliko video in avdio posnetkov, ki jih je pisec knjige uporabil pri zasnovi in uresničitvi knjige, ki jo je izdalo Založništvo tržaškega tiska (ZTT).

Srečanje prirejajo ZTT, Kulturni dom Gorica in kulturna zadruga Maja iz Gorice (v okviru projekta »Čedermaci današnjega časa«), s pokroviteljstvom občin Gorica – Nova Gorica (EPK) in Dežele Furlanije Julijske krajine.

Vstop prost. Za informacije: +39 0481 33288 – info@kulturnidom.it.

26 junija 2024
Event Categories: