29 MESECEV BOJEV OB SOČI – dokumentarna razstava

3 septembra 2024 @ 18:00 - 19:00

Razstava, pobudnik katere je Kobariški muzej, obiskovalcem ponuja jedrnat pregled dogodkov na celotni dolžini soške fronte, od Rombona do Jadranskega morja, poleg tega pa predstavi še dogodke, ki so pripeljali do prve svetovne vojne ter odprtja same soške fronte. Predstavljen je proces, v katerem so predvojna zavezništva ter diplomatske igre lokalni spopad spremenile v svetovno morijo. Kot da sama prva svetovna vojna ne bi bila dovolj, pa je tudi povojna politika pogrnila na celi črti. Namesto da bi prva svetovna vojna končala vse vojne, je zaradi nesposobnosti politike ter kratkovidnosti njenih odločitev postavila temelje vojnam 20. stoletja, na nek način pa njene posledice čutimo še danes.
Razstava obiskovalcu ponuja razmislek o nesmiselnosti vojne, predstavljeni dogodki pa v kombinaciji z vsemi konflikti 20. in 21. stoletja postavljajo pod vprašaj tezo, da je zgodovina učiteljica življenja.

Na otvoritveni slovesnosti bodo spregovorili direktor Kobariškega muzeja, mag. Martin Šolar, avtor razstave, Jaka Fili in predsednik Kulturnega doma v Gorici, Igor Komel.

Razstava, katero prirejajo Kulturni dom Gorica, Kobariški muzej in društvo Soška Fronta 1915 – 1917 iz Šempetra pri Gorici, v sodelovanju s kulturno zadrugo Maja iz Gorice (v okviru projekta »Čedermaci današnjega časa«), s pokroviteljstvom Dežele Furlanije Julijske krajine, občin Gorica – Nova Gorica (EPK 2025) in Skgz, bo 𝐧𝐚 𝐨𝐠𝐥𝐞𝐝 𝐯𝐬𝐞 𝐝𝐨 𝟐𝟎. 𝐬𝐞𝐩𝐭𝐞𝐦𝐛𝐫𝐚 𝟐𝟎𝟐𝟒 𝐩𝐨 𝐬𝐥𝐞𝐝𝐞𝐜̌𝐞𝐦 𝐮𝐫𝐧𝐢𝐤𝐮: (𝐨𝐝 𝐩𝐨𝐧𝐞𝐝𝐞𝐥𝐣𝐤𝐚 𝐝𝐨 𝐩𝐞𝐭𝐤𝐚): 𝐨𝐝 𝟗.𝟎𝟎 𝐝𝐨 𝟏𝟐.𝟎𝟎 𝐢𝐧 𝐨𝐝 𝟏𝟔.𝟎𝟎 𝐝𝐨 𝟏𝟖.𝟎𝟎 𝐮𝐫𝐞, 𝐭𝐞𝐫 𝐯 𝐯𝐞𝐜̌𝐞𝐫𝐧𝐢𝐡 𝐮𝐫𝐚𝐡 𝐦𝐞𝐝 𝐫𝐚𝐳𝐧𝐢𝐦𝐢 𝐤𝐮𝐥𝐭𝐮𝐫𝐧𝐢𝐦𝐢 𝐩𝐫𝐢𝐫𝐞𝐝𝐢𝐭𝐯𝐚𝐦𝐢.

3 septembra 2024
Website: