Jadranski iredentizem – srečanja z Avtorji 2024

21 oktobra 2024 @ 18:00 - 19:00

Predstavitev knjige Angela Vivanteja »Jadranski iredentizem«, v prevodu Alojza Rebule, ki jo je letos izdala založba ART iz Komna. Na srečanju bosta sodelovala urednik knjige Igor Tuta iz Trsta in goriški novinar Marko Marinčič.

Vivante je izdal svojo knjigo že pred prvo svetovno vojno, in sicer pri založbi La Voce v Firencah leta 1912. V njej je zelo natančno in z vrsto podatkov obravnaval primorsko in še posebej tržaško zgodovino od leta 1848 do 1910. Knjiga je takoj vzbudila pozornost tudi v mednarodni javnosti, ker je brez predsodkov prikazala družbeno, politično in gospodarsko življenje raznih narodnosti, ko so živele ob severnem Jadranu. Vivantejeva knjiga je bila tako zanesljiva, da so jo uporabili na mirovnih pogajanjih v Parizu tako po prvi kot po drugi svetovni vojni.

Vodilni krogi slovenske narodne skupnosti v Trstu so se po drugi svetovni vojni odločili, da jo je treba prevesti v slovenščino. Obrnili so se na mladega študenta Alojza Rebulo, ki je leta 1949 diplomiral na Univerzi v Ljubljani in je dobro poznal italijanski jezik ter primorsko preteklost. Rebula je delo sprejel in vse poletje intenzivno prevajal obsežno Vivantejevo knjigo. Njegov prevod je Primorski dnevnik začel objavljati kot podlistek od 13. maja istega leta.

Po 75 letih izhaja zdaj Rebulov prevod v knjižni obliki pri založbi Art z uvodnim zapisom zgodovinarja Štefana Čoka in dvema prispevkoma dr. Lava Čermelja in prof. Salvatorja Žitka o Vivanteju in njegovem delu.

Srečanje, ob 100-letnici rojstva Alojza Rebule, prirejata Kulturni dom Gorica in kulturna zadruga Maja iz Gorice (v okviru projekta »Čedermaci današnjega časa«), s pokroviteljstvom Dežele Furlanije Julijske krajine in občin Gorica in Nova Gorica (EPK 2025).

Vstop prost

21 oktobra 2024