SLOVENCI MED PRVIMI PROTIFAŠISTI V EVROPI, 1920-1941

26 aprila 2024 @ 11:00 - 12:00

Otvoritev dokumentarne razstave

v okviru praznovanj »25. aprila – Dan osvoboditve italijanske naroda » in »27. aprila – Dneva ustanovitve osvobodilne fronte (OF) slovenskega naroda«, z zgovornim podnaslovom »TIGR in BORBA – to je junaška zgodba o prvem organiziranem odporu proti fašizmu v Evropi.«

Razstava pripoveduje zgodbo o slovenskem protifašizmu na Primorskem in v Istri. To je nedvomno slovenska zgodba protifašizma. Obenem pa je tudi zgodba italijanskega protifašizma in hrvaškega protifašizma. Prav mirne duše lahko rečemo in ugotovimo, da je zgodba o slovenskem protifašizmu na Primorskem tudi evropska zgodba in to je glavni poudarek razstave.

Protifašizem je bil nujen in potreben v preteklosti v boju proti fašističnemu režimu v Italiji. Prav tako je aktualen v današnjem času, ko se stalno kažejo nove oblike fašizma in nacizma. Pobudniki razstave menijo, da bo potreben tudi v prihodnosti kot poziv k miru, sožitju, solidarnosti, enakopravnosti in kot podlaga v življenju v svobodi in pravičnosti. Protifašizem je obenem vrednota Evrope in Evropske unije.

Na petkovi otvoritveni slovesnosti v goriškem Kulturnem domu bodo spregovorili predsednik društva TIGR Primorske, Gorazd Humar, zgodovinar Milan Pahor iz Trsta, novinar Andrea Bellavite iz Gorice in predsednik Kulturnega doma v Gorici, Igor Komel.

Razstava v Gorici, katero prirejajo v skupnem sodelovanju Kulturni dom v Gorici, društvo TIGR Primorske, Narodna študijska knjižnica, Odbor za proslavo bazoviških junakov pri NŠK in VZPI-ANPI iz Gorice, s pokroviteljstvom sklada Dorče-Sardoč in SKGZ, bo na ogled vse do 4. maja 2024 po sledečem urniku: (od ponedeljka do petka) od 9.00 do 12.00 in od 16.00 do 18.00 ure, ter v večernih urah med raznimi kulturnimi prireditvami.

V januarju mesecu je bila omenjena razstava na ogled v Evropskem parlamentu v Bruslju.

26 aprila 2024