Ilustracije pravljic iz Solbice (Rezija)

30 januarja 2024 @ 17:30 - 18:30

Pod mentorstvom doc. Suzi Bricelj, se nam bodo predstavili ilustratorji Akademije za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani: Tinkara Kovačič, Vanja Flis, Manca Matelič, Maša Zara Ličen, Jure Hull, Žan Zupan, Jasmina Grobin, Gaja Lapajne Stanič, Maja Hočevar, Danaja Kurnik, Ana Turičnik, Borja Slamič, Bojan Zavišin, Anita Grgurević, Antea Benzon, Lan Dvornik in Milko Pečanić.

Po besedilnem izhodišču pravljic v pripovedi pravljičarke Tine Wajtove iz Solbice (Rezija) in v zapisu Milka Matičetovega, so študenti drugega letnika dodiplomskega in prvega letnika podiplomskega študija ilustracije na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani (UL ALUO) v akademskem letu pripravili raznolike likovne interpretacije pravljic iz Rezije..

Pri študiju so bili še posebej pozorni na jezik zapisa pravljice ter na geografsko in kulturno področje Rezije, iz koder pripovedi izhajajo. Vsak študent dodiplomskega študija ilustracije si je izbral eno pravljico ter jo predstavil v seriji štirih ilustracij tako, da je zgodbo prikazal v njeni celoti. Podiplomski študenti pa so izbrano pripoved ilustrirali z eno samo ilustracijo, ki pa je trodimenzionalni objekt in vsebinsko interpretira izbrano pravljico na čimbolj avtorski način. Pri tem jih je še posebno zanimala sporočilnost pravljice in njena aktualnost.

Študenti so tako spoznavali in raziskovali področje domišljijske pripovedne ilustracije. Skozi proces ustvarjanja vizualne pripovedi, osvojijo temeljna znanja potrebna za to zvrst ilustracije, kot je vizualno oblikovanje protagonistov, oblikovanje dogajalnega prostora, kostumsko umeščanje v čas dogajanja, gradnja vizualne pripovedi z določanjem kompozicijskih principov ter drugih likovnih načel.

Zapise pravljic je zaupal Inštitut za slovensko narodopisje ZRC SAZU, zanj dr. Monika Kropej Telban. V študijskem procesu pa sta pomagala profesorja Univerze v Ljubljani, izr. prof. dr. Matej Šekli (UL FF), ki je predstavil jezikovno narečje Rezije, prof. dr. Milena Mileva Blažič (UL PEF) pa je osvetlila vlogo pravljice v družbenem kontekstu.. V času študija besedil so študentje obiskali tudi Rezijo, kraj Solbico ter Muzej rezijanskih ljudi pod strokovnim vodstvom direktorice muzeja, Luigie Negro.

Razstava, ki jo v skupnem sodelovanju prirejajo Akademija za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani, Kulturni dom v Gorici (v okviru projekta »2025 Rokovanje kultur), kulturna zadruga Maja (Gorica) in Muzej rezijanskih ljudi, s pokroviteljstvom Dežele Furlanije Julijske krajine ter občin Gorica – nova Gorica (EPK 2025), bo odprta vse do 8. februarja 2024 po sledečem urniku: od ponedeljka do petka: od 9.00 do 13.00 in od 15.00 do 18.00 ure, ter v večernih urah med raznimi kulturnimi prireditvami.

30 januarja 2024
Event Tags: