Poklon slikarju Rudolfu Saksidi

24 novembra 2023 @ 18:00 - 19:00

Otvoritev spominske razstave v poklon slikarju Rudolfu Saksidi (1913 – 1984) ob 110-letnici rojstva.
Rudolf Saksida je bil umetnik, ki se je v mladosti ukvarjal z risbo, ilustracijo, karikaturami in humorističnimi vinjetami. Kasneje je razvijal močan realističen slog ter se navdušil nad futurizmom, ki ga je doživljal na oseben način. Sodeloval je s priznanim umetnikom Tulliem Cralijem, ki ga je opisal kot “pravljičarja”, navdihnjenega s fantastičnim slovanskim simbolizmom.
V svojih delih je upodabljal krajine ob istrski obali, prazne plaže, samotna drevesa, in ženske figure v stiliziranih pozah, ustvarjajoč brezčasno atmosfero. Kasneje se je odmaknil od futurizma in se posvetil magičnemu realizmu, kjer je upodabljal nerealne, fantastične svetove s čustvi in simboliko. Njegova dela so pogosto prikazovala osamljenost in zmedo, pri čemer so predmeti postali simboli resničnega sveta.
Kasneje je preizkusil tudi tehniko pastelov, ki mu je omogočila ustvarjanje lahkotnejših in bolj prijetnih kompozicij. V 70-ih letih se je preizkusil tudi v abstraktnih kompozicijah in “collages,” kjer je oživil svojo strast za avantgardo.V poznejših letih se je vrnil k nekaterim prejšnjim motivom ter obravnaval teme, kot so terorizem, vojna in smrt, pri čemer je izrazil svoje občutke in strahove.
Umetnika bo na otvoritveni slovesnosti predstavil goriški likovni kritik Joško Vetrih.
Razstavo prireja Kulturni dom Gorica, v sodelovanju s kulturno zadrugo Maja iz Gorice (v okviru projekta »Čedermaci današnjega časa«), s prispevkom in pokroviteljstvom Dežele Furlanije Julijske krajine, Urada Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu, Slovenske kulturno-gospodarsko zveze ter občin Gorica in Nova Gorica v okviru EPK 2025.
⏳Razstava bo na ogled vse do 14. decembra 2023 po sledečem urniku: (od ponedeljka do petka) od 10.00 do 13.00 in od 16.00 do 18.00 ure, ter v večernih urah med raznimi kulturnimi prireditvami.

24 novembra 2023